Aktivní adrenalinová dovolená

Potápěč u korálového útesu

Pobytové zájezdy jdou pomalu stranou a aktivní lidi si žádají aktivní odpočinek nejen ve volném čase, ale i během celé dovolené. Záleží jen na tom, o jaké množství adrenalinu během celé dovolené stojíte. Můžete si vybrat jen aktivní sportovní dovolenou s klasickými sporty nebo vyrazit na dovolenou, kdy zvýšíte množství adrenalinu v těle na maximum.

Aktivní sportovní dovolená

Název sportovní dovolená může pro vás znamenat jen nový obal pro klasickou pobytovou dovolenou doplněnou o sportovní aktivity a nemusí být žádnou novinkou. Nicméně se aktivní náplň začíná dostávat do nabídek klasických cestovních kanceláří čím dál častěji.

Inline bruslení a cyklistika

Inline bruslení nebo cyklistiku můžete s rodinou kombinovat na stejných trasách. Nemusíte jezdit ani daleko nesrovnatelně lepší podmínky najdete již v Rakousku, Německu nebo Itálii. Netradiční pohled na celou zemi může přinést cyklistika napříč Černou horou nebo ochutnávání Francie ze svého kola – obvzlášť poutavé je Azurové pobřeží, Provence nebo Pyreneje.

Šnorchlování a potápění

I ve velmi populárních destinacích jako je Chorvatsko je možné najít zastrčené pláže a laguny, kde se můžete nerušeně věnovat šnorchlování či výcviku základů potápění a hlavně nerušenému průzkumu situace pod vodní hladinou.

Velmi populární destinací pro šnorchlování i potápění je Egypt. Podvodní krásy a pestrý mořský život si můžete vychutnat hlavně v letoviscích Hurghada nebo Naam Bay.

Vodní turistika v zahraničí

Zahraniční dovolená na vodě nemusí být jen odpočinková dovolená, ale také vynikající firemní teambuilding. Na kánoe nebo rafty se vydejte do Rakouska, Německa, Slovinska nebo Chorvatska. Vždy to chce dobře odhadnout vlastní zkušenosti a v případě nejistoty začít trénovat již v České republice.

Zámořské vodní sporty

V rámci pobytové dovolené můžete využít většinou i široké nabídky vodních sportů. K dispozici je většinou kánoe, windsurfing, vodní lyže, šlapadla, katamaran, parasailing nebo jízda na banánu. Tuto nabídku najdete ve většině přímořských destinací v Řecku, Itálii nebo Francii.

Vyznavači vodních sportů si najdou svá oblíbená místa jakou je například letovisko Prasonisi na ostrově Rhodos.

Zahraniční turistika a trekking

Za turistikou můžete vyrazit na dovolenou téměř do libovolné země. Většinou pěknější přírodní krásy při tůrách objevíte v hornatých částech Evropy a také zajímavější terén. Mezi velmi oblíbené destinace patří Švýcarsko, Rumunsko, Norsko, Černá Hora, Turecko, ItálieFrancie.

Adrenalinová dovolená

Horolezkyně na skále

Pro někoho může být dostatečný adrenalin pouhá návštěva zábavního parku a pohled na horskou dráhu. Někdo potřebuje posouvat hladinu adrenalinu stále dál, nespokojí se s potápěním do mořských hlubin nebo vysokohorskými túrami.

Via Ferraty (Klettersteigy)

Dalším krokem po vysokohorských túrách jsou via ferraty – zajištěné cesty (klettersteig), kdy již potřebujete základní horolezecké vybavení a odolnost proti závratím. Celý výlet je doprovázen zkušeným průvodcem, cesta je jištěna ocelovými lany a systémem žebříků. Jednotlivé cesty se liší podle obtížnosti, takže si může vybrat každý. Velmi populární jsou hlavně alpské oblasti dostupné z Rakouska, Itálie a Švýcarska.

Horolezectví

Dalším krokem od zajištěných cest může být horolezectví. Pokud již v České republice nenacházíte žádné lákavé oblasti, tak se poohlédněte v zahraničí. Pro začátek bude asi nejlepší volit některou z bližších zemí začít můžete v Rakousku, Německu, Francii, Itálii, Chorvatsku. Zajímavé ale mohou být i exotické horolezecké destinace jako Malajsie, Thajsko, Austrálei nebo Amerika.

Potápění (Freediving)

S potápěním můžete začít až na dovolené, ale pokud již máte nasbírané nějaké zkušenosti a kurz máte také za sebou, můžete si vybírat. Začít opět můžete v Rakousku na Altersee – prozkoumat ponorku nebo zatopený les. Ve Francii zase prozkoumat vrak letadla nebo ponorky. Potápění najdete i ve Švýcarsku, Španělsku, Itálii, Německu, Maďarsku nebo Norsku.

Lákavé může být potápění v azurovém moři některých exotických letovisek: Bermudské ostrovy, Dominikásnká republika, Karbik, Kuba, Thajsko nebo USA.

Lyžování

Mezi sportovní dovolenou patří také oblíbená zimní dovolená strávená na lyžích. V tomto případě platí snad více než v ostatních případech, že si můžete přizpůsobit podmínky vlastním schopnostem a zkušenostem a podle toho volit cílovou destinaci a obtížnost lyžařských sjezdovek.

Až budete mít adrenalinu po krk

A pokud přeci jen omrzí všechen sport a adrenalin – nic nebrání tomu příště vyrazit na exotickou dovolenou za odpočinkem nebo na rodinnou dovolenou. A někdy i taková neškodná dovolená s rodinou může přinést do života mnohem více adrenalinu než seskok padákem nebo výstup na Mount Everest.