Aktivní dovolená na kole

Holandskem na kole

Kolo patří nejen v Česku mezi oblíbené dopravní prostředky. Fanoušci cyklistiky rádi berou svého koníčka i na aktivní dovolenou. Dnes si již nemusíte všechno plánovat sami a vyrážet na vlastní pěst, v nabídce cestovních kanceláří najdete i spoustu zájezdů na míru připravených přímo pro milovníky dovolené na kole.

Dovolená na kole v České republice

Dovolenou na kole můžete začít v České republice. Kde si můžete na netradiční způsob dovolené lépe zvyknout a v případě nenadálých problémů je budete umět lépe vyřešit. Cílovou oblast vybírejte podle svých preferencí. Pak už stačí jen ověřit, zda v požadovaném místě najdete dostatek cyklostezek.

Lednice na kole

Neprohloupíte, pokud se vydáte na jich ČR a to například na Moravě do okolí Lednice. Okres Břeclav patří mezi nejvyhledávanější regiony a navíc jsou zde pro cyklisty ideální podmínky. Kromě prohlídky památek, které jsou pospojovány četnými cyklostezkami si můžete vychutnat místní vína a nebo se vydat k nedalekým sousedům do Rakouska. Cyklistické trasy jsou napojené na ty zahraniční, takže vám nic nebude bránit prozkoumat i Rakouské podmínky pro cyklisty.

Luhačovice na kole

Nejen lázně můžete hledat v Luhačovicích a blízkém okolí. Najdete tu také ideální podmínky pro turistiku nebo cykloturistiku. Bílé Karpaty jsou také ideální místo pro rodinou dovolenou. I pro ty nejmenší připravilo město Luhačovice cyklostezku Obora, která je vhodná i pro méně zdatné cyklisty. A když na vás přijde únava, můžete si odpočinout přímo ve městě na koupališti nebo se procházet lázeňským parkem a vychutnávat z několika místních pramenů (včetně nejznámější Vincentky).

Šumava na kole

V Čechách najdete pro cyklisty nejlepší podmínky pravděpodobně na Šumavě. Téměř 80 % přijíždějících turistů tvoří cyklisté. Pokud se ubytujete nedaleko obce Stožec, budete mít ideální podmínky pro vyjížďky do oblasti Trojmezí. Na výběr z kratších cest o délce do 20 km nebo potom náročnější výlety přesahující 40 km. Lákavá může být například návštěva pramene Vltavy nebo Plešné jezero.

Dovolená na kole na Slovensku

Zaujala-li vás návštěva Luhačovických lázní, můžete na Slovensku podniknout podobný výlet a to do oblasti Piešťan. Lázně vhodné pro léčbu pohybového ústrojí nabídnout nejen možnost relaxace a odpočinku, ale také rovnou krajinu v okolí a příjemné přírodní prostředí.

Termální koupaliště vás budou lákat při návštěvě Jižního Slovenska. Pokud neodoláte, tak se můžete těšit na blahodárné účinky na celý organismus. A pokud se nebudete ohlížet po koupalištích a vychutnáte si pořádnou projížďku, nebojte se prudkého stoupání a dlouhých sjezdů. Kopce na jihu nedosahují výše než do 300 metrů nad mořem.

Slečna na kole

Dovolená na kole v zahraničí

V zahraničí buďte s výběrem zájezdu opatrnější. Většinou si nedokážete představit, jaký terén můžete v daném místě očekávat. A větší počet zájezdů je věnován spíše těm náročnějším zájemcům o cyklistiku a to i z pohledu náročnosti vybraných tras.

Rakousko na kole

S výběrem můžete začít už u našich Rakouských sousedů, kde se můžete buď projet v okolí Dunaje nebo vyrazit do světa hor a vody. Například projížďka z Nízkých Taur, přes Dachstein až do regionu Phyrn-Eisenwurzen. Další variantou je návštěva Vysokých Taur, Vápencových Alp, panoramatické stezky v okolí Grossglockneru.

Chorvatsko na kole

Doprava autobusem a připojeným přívěsem na kola, příjemné ubytování u moře a možnost cyklistických výletů po blízkém i dalekém okolí. I tak si můžete představit netradiční dovolenou v Chorvatsku. A nemusíte se omezovat a klidně s sebou vzít i celou rodinu. Nadšená část rodiny může vyrazit na kola a zbytek může zůstat v hotelovém bazénu nebo se jít koupat do moře.

Norsko na kole

Romantické jednodenní výlety na kole nebo pěšky v krásné krajině pokryté mechovými koberci a lišejníky. Velké vrcholy hor kontrastující s plochými jezery nebo fjordy vykrajujícími do pevniny spousty výklenků. Cesta okolo Nordfjordu, návštěva nejvyššího vodopádu Voringfoss nebo opuštěná horská plošina Hardangervidda. I tak může vypadat vaše dobrodružství v Norsku.

Francie na kole

Milovníci vína mohou vyrazit nejen na Jižní Moravu, ale také do Francie. Netradiční pohled na krajinu ze sedla kola jen umocní vynikající chuť místních vín, které tu můžete ochutnat při svých cestách. Cyklotrasy jsou k dispozici téměř ve všech částech Francie a tak vám nic nebrání projet si třeba srdce Provance, Toskánsko, Normandii nebo Champagne.

Další netradiční výlet na kole

Pokud vás čtení ještě nechává chladným. Můžete si samozřejmě vychutnat i netradiční zahraniční výlet na kole. S dobrodruhy je možné vyrazit na projížďku v Himalájích, po Sardinii, po řeckých ostrovech, do Černé Hory, Nepálu nebo do Indie.

Přípravy před dovolenou

V každém případě se musíte na cestu dobře připravit. Samozřejmostí by měla být kompletní garanční prohlídka vašeho kola. S sebou si určitě do zavazadel přibalte náhradní duši na obě kola, sadu nářadí pro drobnější opravy kola přímo během cesty. A v případě náročnějších cest i další náhradní díly, které se mohou cestou hodit.

Jiné podnebí bude většinou náročnější pro váš organismus, takže přibalte lahve na vodu, které budete potřebovat dostatek během celé jízdy. A vhodné oblečení pro horké dny, ale i pro případ, že počasí nebude vycházet podle vašich představ.